Konferencia sa bude konať na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v dňoch 26.-28 septembra 2018.

 

Nitra – mesto histórie aj súčasnosti

 

Nitra, jedno z najstarších slovenských miest, leží na brehoch rovnomennej rieky pod vrchom Zobor. Dnes je jedným z ekonomických a kultúrnych centier západného Slovenska. V Nitre nájdete množstvo historických pamiatok a koná sa tu množstvo kultúrnych podujatí. Slovom, mesto žije bohatým životom a má naozaj svojskú atmosféru.

Keď do mesta prichádzate zo západu, naskytne sa vám pohľad na malebný kostol sv. Michala, ktorý je vôbec jedným z najstarších na Slovensku. Nad Nitrou drží stráž už takmer tisíc rokov. Kostolík bol postavený v 11. storočí a nájdete ho v dedine Dražovce, ktorá je dnes súčasťou Nitry.

Dominantou starej Nitry je Nitriansky hrad, ktorého základy boli položené v 11. storočí. Na jeho mieste pôvodne stála ešte staršia slovanská pevnosť, bola sídlom vládcov Nitrianskeho kniežatstva a Veľkej Moravy. Hradný komplex tvorí Katedrála sv. Emeráma, biskupský palác, hospodárske budovy a Vazulova veža. Hrad i katedrála sú prístupné pre verejnosť.

Nitra bola v minulosti aj jedným z najdôležitejších centier slovenských Židov. Nitrianska synagóga bola postavená v rokoch 1908 – 1911 a dnes je kultúrnou pamiatkou. Má bohatú fasádu zdobenú v maurskom a byzantskom štýle. Dóm modlitebne a galériu pre ženy podopierajú štyri stĺpy. Synagóga je otvorená pre verejnosť.

Nitra je živým mestom a svoju zásluhu na tom majú aj dve známe slovenské univerzity, ktoré tu sídlia. Kultúrny život mesta je tiež bohatý a rôznorodý, môžete navštíviť výstavy, ľudové slávnosti a zúčastniť sa mnohých iných spoločenských udalostí. Nájdete tiež množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú domácu i medzinárodnú kuchyňu. Samozrejmosťou sú nádherné kaviarničky, cukrárne a malé pekárne. Aj milovníci dobrého vína, piva či tradičných slovenských destilátov si v mestských krčmičkách prídu na svoje.